מסגרות אשר מעניקות לבני הגיל השלישי הזדמנות קבועה לבילוי בצוותא, מאפשרות להם לחזק קשרים ולטפח תחושות קהילתיות. כיצד מאתרים מסגרות כאלה ומהו הערך המוסף של קהילתיות בגיל הזהב?

בדידות בגיל השלישי היא סוגיה שעולה במחקרים רבים. למעלה מ-40% מבני ה-75 ומעלה שנדגמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דיווחו כי הם חשים בדידות "לעתים קרובות או מדי פעם". הפגת הבדידות הפכה לחלק משמעותי ממטרות משרד הרווחה והביטחון החברתי בשנים האחרונות, שכן מדובר בתופעה שעלולה גם להוות סיכון בריאותי. ואכן, פעילויות לגיל השלישי הן הרבה יותר מדרך להעביר את הזמן. האפשרות להפוך לחלק מקבוצה מספקת רשת תמיכה, עוזרת להתמודד עם משברים ומשפרת את התחושה האישית של חבריה – ברמה הנפשית והפיזית גם יחד.

הזדמנויות ליצירת חיי קהילה בגיל השלישי

קיים מגוון רחב של פעילויות חברתיות למבוגרים, החל מחוגים ועד שיעורי ריקוד למבוגרים. ועם זאת, כדי לבנות מערכות יחסים אמיתיות, העדיפו להצטרף אל קבוצות חברתיות לגיל השלישי ששמות דגש על בניית קהילה ולא מבוססות רק על מפגשים חד פעמיים. אלה יכולים להיות מועדוני חברים, הרצאות שבנויות על סדרת מפגשים או ארגוני מתנדבים.

אפשרות נוספת היא שימוש ביתרונות העולם הדיגיטלי, במטרה לשמור על קשר עם חברים ובני משפחה שרחוקים מכם, כמו גם כדי להכיר אנשים חדשים. הרשת מציעה מגוון הזדמנויות להיכרות, בדגש על פורומים וקבוצות מקוונות. חשוב כמובן להשתמש בפלטפורמה כתוספת ולא כתחליף לאינטראקציה בין-אישית. 

חיי קהילה בדיור מוגן

דוגמה מוצלחת לניהול חיי קהילה בגיל הזהב מתרחשת בבתי דיור מוגן. בסקר שערכה אוניברסיטת מישיגן במטרה לבחון את השפעות הקורונה על תחושותיהם של בני הגיל המבוגר, נמצא כי מגורים לבד הם בין המשתנים העיקריים המגבירים תחושת הבדידות. ואכן, הרצון להפיג בדידות הוא אחד מהגורמים שמעודדים מעבר לדיור מוגן. נוסף לדירה שמותאמת לצורכיהם, בתי דיור מוגן מספקים לדיירים גם תחושת ביטחון ואפשרות להצטרף אל קהילה שמורכבת מאנשים בטווח הגיל שלהם. כמו כן, בתי הדיור מציעים מגוון פעילויות שיוצרות עניין ומגבירות את תחושות ה"ביחד" – ולכן רבים מהדיירים מצליחים ליצור קשרים המבוססים על חוויות חדשות.

בתקופה שמאופיינת בריבוי אתגרים, החל מקשיים בריאותיים ועד למצב ביטחוני מורכב, קהילות מעניקות לבני הגיל השלישי בישראל מבחר יתרונות. הצטרפות לקהילה המתאימה תאפשר גם לכם למצוא מקור לתמיכה, חוזק נפשי ואיכות חיים, כבסיס להנאה מתקופת החיים הקרובה.