ניסיון החיים העשיר וארגז הכלים שצברו לאורך השנים, מאפשרים לבני גיל הזהב ליצור שינוי בחייהם של אחרים. אלה כמה מהדרכים באמצעותן הם בוחרים להתנדב ולהשפיע על הקהילה שסביבם

צבירת חוויות, יציאה מהבית ומפגש עם אנשים אחרים, הם חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. עם זאת, בגיל הזהב לא תמיד קל למצוא פעילויות חברתיות רלוונטיות, והדבר מקשה על קשישים שמעוניינים להישאר פעילים. התנדבויות מספקות פתרון מצוין בהקשר הזה, משום שהן מעניקות למתנדבים המבוגרים רווח כפול – אפשרות לתרום מזמנם הפנוי ומכישוריהם למען אחרים, ויכולת להרוויח בתמורה חברויות חדשות, חיזוק קשרים קיימים והנאה. 

סוגי התנדבות

קיימים סוגים רבים של התנדבות בקהילה, שמשלבים בין יציאה למרחב הציבורי לבין ערך מוסף משמעותי. חשוב כמובן לציין שבני גיל הזהב מגיעים עם ניסיון וידע במגוון תחומים, ולכן עמותות התנדבות, ארגונים ואפילו בתי דיור מוגן שמחים מאוד להיעזר בהם. אלה כמה מהדוגמאות הבולטות:

  • מלכ"רים – התנדבות בעמותות ומוסדות ללא כוונת רווח יכולה לכלול מבחר תחומים כמו עבודה משרדית או מענה טלפוני.
  • אריזות מזון – גם במקרה של אריזות מזון התנדבות יכולה להתבצע במגוון עמותות שמסייעות לקהלים שונים. החל ממשפחות חד הוריות ועד לדרי רחוב.
  • בתי חולים – התנדבויות בבית חולים יכולות למשל לכלול ליווי מטופלים לבדיקות.
  • התנדבות בחוגים למבוגרים – גמלאים בעלי ניסיון וידע בתחום מסוים, יכולים להעביר הרצאות או חוגים בפני קהלים שונים, כולל קשישים נוספים שייהנו מאוד מהחוויה המשותפת.
  • בתי ספר וחוגי ילדים – התנדבות עם ילדים היא דרך מצוינת להשפיע לחיוב על הדור הצעיר, ולכן מדובר בפעילות מתגמלת ומהנה במיוחד. 
  • ארגוני סיוע לחיות מחמד – עמותות כאלה זקוקות לעתים למתנדבים שיטיילו עם הכלבים, ישחקו עם החתולים, יעזרו לארגן ימי אימוץ, יענו למתעניינים בטלפון וכדומה.
  • התנדבות עם קשישים אחרים – בני הגיל השלישי יכולים להשתלב בארגונים ובמסגרות שמסייעים לאוכלוסייה המבוגרת, ולעזור לאנשים בגילם או למבוגרים מהם במגוון דרכים. בחלק מהמקרים העזרה הנדרשת היא טכנית במהותה, ובמקרים אחרים מדובר בהשתלבות בפעילויות העשרה, ארגון הרצאות או התנדבות טלפונית שכוללת שיחות עם אנשים שישמחו לאוזן קשבת. 

התנדבות פנסיונרים יכולה להתגלות כפעילות מהנה, משמעותית ואף משנת חיים לכל המעורבים. בכדי להחליט איזו צורת התנדבות בקהילה תתאים לכם, יש להתחשב ביכולותיכם ובתחומי העניין האישיים שלכם. בשלב הבא, תוכלו לאתר גופי התנדבות שנמצאים במרחק רלוונטי מכם, לפנות אליהם ולבחון אפשרויות מתאימות.