שמעתם על דיור מוגן, אבל אתם מבולבלים מעשרות מושגים וביטויים חדשים ולא ברורים?

דיור מוגן – מילון מונחים ומושגים 
שמעתם על דיור מוגן, אבל אתם מבולבלים מעשרות מושגים וביטויים חדשים ולא ברורים? אתם המומים ממבול המידע אשר נפל עליכם? להלן הפתרון האולטימטיבי עבורכם: מילון מונחים מפורט, אשר יספק לכם הסבר קל ופשוט למבחר המושגים הקשורים בדיור המוגן. מילון זה ייסע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור בני המשפחה שלכם.

גיל פרישה
גיל הפרישה, הינו הגיל בו אדם זכאי לפרוש מעבודתו מחמת גילו ושלא בדרך של פיטורים. בגיל זה רשאי גם המעסיק לחייב את העובד לסיים את תפקידו בשל גילו. גיל הפרישה משתנה מעת לעת, והוא נקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי, בסיום השינוי ההדרגתי יעמוד גיל הפרישה על 67 לגברים ו-64 לנשים.

קצבת זקנה
על פי חוק, קשישים אשר הגיעו לגיל פרישה ושילמו ביטוח לאומי כחוק, זכאים לקצבת זקנה. קצבת זקנה היא הכנסה חודשית קבועה הניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי. את קצבת הזקנה מקבל הקשיש ללא קשר להכנסותיו.

גמלת סיעוד
על פי החוק, קשיש המתגורר בביתו, שהגיע לגיל פרישה, ונמצא כי הוא זקוק לסיוע ועזרה בביצוע פעולות יומיומיות, זכאי לגמלת סיעוד. גמלה זו כוללת סל שירותים כמו שעות טיפול אישי, טיפול במרכז יום,  שירותי ניקיון, מוצרי ספיגה ועוד. על מנת לקבל גמלת סיעוד על הקשיש לפנות למוסד לביטוח לאומי ולעמוד במספר תנאים כגון: מבחן הכנסה, מבחני ADL, ועוד.

לפרטים על המחלקה הסיעודית של "בית בלב"

בית אבות
בית אבות הוא מסגרת מגורים מוגנת המיועדת לקשישים אשר הגיעו לגיל פרישה. בבית האבות נהנים הקשישים מטיפול והשגחה 24 שעות ביממה, הכוללים סיוע בתפקוד היומיומי, השגחה רפואית, ארוחות, שירותי ניקיון, פעילויות חברתיות ושירותים סוציאליים. בבתי אבות מחלקות שונות אשר כל אחת מהן מיועדת לקשישים במצב תפקודי מסוים: עצמאי, סיעודי, תשוש ותשוש נפש.

דיור מוגן
מבוגרים אשר אינם מעוניינים להישאר בבתיהם, או להתגורר בבית אבות בתנאי מגורים משותפים, יכולים ליהנות מדיור מוגן פרטי כמסגרת מגורים. דיור מוגן מתאים למבוגרים עצמאיים אשר אינם זקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות. במסגרת הדיור המוגן נהנה הדייר ממגורים בגפו (או עם בן/בת זוג) בדירת חדר- 4 חדרים מאובזרת בנוחות ומרוהטת ברהיטיו הפרטיים, יחד עם השתתפות במגוון פעילות וחוגים, קבלת שירותים רפואיים, אבטחה, אחזקת הדירה, כביסה, מסעדה ועוד.

דיור מוגן ציבורי
דיור מוגן ציבורי משמש מסגרת מגורים לקשישים עצמאיים אשר הגיעו לגיל פרישה וזקוקים לסיוע מהמדינה. דיור מוגן ציבורי מיועד לקשישים בעלי הכנסה נמוכה, עולים חדשים או אשר אין בבעלותם דירה, והם בעלי תעודת זכאות בתוקף ממשרד השיכון.

עמיגור
עמיגור היא חברת בת של הסוכנות היהודית. תפקידה של עמיגור הוא לסייע לאוכלוסייה הישראלית במציאת פתרון מגורים. עמיגור עושה זאת באמצעות שני פרויקטים עיקריים: דיור מוגן ציבורי ודיור ציבורי.

דיור תומך
דיור תומך מיועד לקשישים אשר מעוניינים לחיות ברמת הדיור המוגן, וליהנות במקביל משירותים סיעודיים ורפואיים, או מטיפול והשגחה רצופים של 24 שעות ביממה. בכך משמש הדיור התומך, כפתרון המשלב בין יתרונות בית האבות ויתרונות הדיור המוגן. הדיור התומך מתאים גם לקשישים אשר התגוררו בדיור המוגן, אך מצבם הבריאותי התדרדר, עד שהיו זקוקים למסגרת חדשה ותומכת יותר.

הסכם דיור מוגן
בעת כניסה של הדייר לבית הדיור המוגן הוא חותם על הסכם (חוזה) המחייב את שני הצדדים, במסגרת הסכם זה מובהר לדייר כי הוא נהנה משהייה בדירה ללא העברתה לחזקתו. הסכם זה מפרט, בנוסף, מה הם השירותים אותם מקבל הקשיש, מהו מסלול התשלום בו הוא מעדיף לבחור, מהם העלויות הנלוות (אם ישנן) ומי הם הערבים להסכם.

ועדת היכרות
במרבית בתי הדיור המוגן, ישנה ועדת היכרות הבוחנת את מידת התאמתו של המתעניין לבית הדיור המוגן. ועדת ההכרות מורכבת ממספר אנשי צוות של הדיור המוגן, כמו אחות, אם בית, עובדת סוציאלית, צוות זה עורך היכרות עם המתעניין, בודק מה הם צרכיו הייחודיים ובוחן את התאמתו לדיור המוגן, תוך כדי הסבר ותיאום ציפיות.

פיקדון
אחד ממסלולי התשלום הנפוצים בדיור המוגן הוא מסלול פיקדון. במסגרת מסלול זה, מפקיד הקשיש בידי הדיור המוגן ,סכום כסף . על סכום זה מתקיימת שחיקה שנתית בערך של 2.5%-3.5% מערך הפיקדון. סכום הפיקדון מוחזר לדייר או בני משפחתו מיד עם סיום מגוריו במקום צמוד למדד.

דמי כניסה
אחד ממסלולי התשלום באמצעותם ניתן לממן את השהייה בדיור המוגן הוא מסלול דמי כניסה. במסלול זה משלם הדייר בין 50% ל-60% מסכום הפיקדון כדמי כניסה. לסכום זה שחיקה גבוהה של 2%+ מע"מ לחודש. למרות שסכום זה נשחק תוך ארבע שנים, נהנה הדייר מזכות על הדירה עד לימיו האחרונים.

שכירות חודשית בדיור מוגן
דיירים אשר אינם מעוניינים לשלם פיקדון חד פעמי מראש, יכולים(במקרים מסוימים) ליהנות משהייה בדיור המוגן באמצעות תשלום שכר דירה חודשי. שכר הדירה החודשי כולל את דמי האחזקה, דמי השחיקה ואת הריביות הנלוות, כך שמדובר בד"כ במסלול בעל שיעור תשלומים חודשי גבוה יחסית..

דמי אחזקה חודשיים
דייר המתגורר בבית הדיור המוגן, צריך לשלם דמי אחזקה חודשיים, המכסים את סל השירותים אותו הוא מקבל בבית כגון: השגחה רפואית, פעילות תרבותית, שירותי ניקיון, אחזקה, שמירה, כביסה, אבטחה, לחצני מצוקה, כיוצא בזה.

הבאת תרופות
ישנם בתי דיור מוגן המספקים שירות של הבאת תרופות, שירות ייחודי זה, מאפשר לקשישים השוהים בדירות, לקבל את תרופותיהם באמצעות הצגת מרשם.
לחצן מצוקה
לחצן מצוקה הוא אמצעי ביטחון בסיסי המאפשר לקשישים לקרוא לעזרה בעת הצורך. לחצני המצוקה נמצאים בכל יחידת דיור ובכל מקום אחר בו שוהה הקשיש והוא עלול להזדקק לעזרה. קריאת הקשיש מופנית מלחצן המצוקה אל מוקד המאויש על ידי צוות הדיור המוגן וכן (בעת הצורך), אל מוקדי החירום השונים.

פיקדון מופחת
קשישים אשר אין באפשרותם לשלם דמי פיקדון גבוהים, יכולים להשתמש בפתרון של פיקדון מופחת. מסלול זה מפחית את דמי הפיקדון, ומעלה את דמי השחיקה ודמי השכירות החודשיים.

חברות השמה
גורם בעל הכשרה מתאימה בתחום הגיל השלישי, יחד עם יכולת הבחנה פסיכולוגית, אשר מלווה את הקשיש מרגע יצירת הקשר והתעניינות בדיור המוגן, בית האבות או הדיור התומך, ועד לכניסה והשהייה בדירה. תפקידו של יועץ זה הוא להקשיב, להסביר, למכוון ולהדריך את הקשיש תוך מתן תשומת לב מיוחדת לתחושותיו.
מחלקה סיעודית
מחלקה סיעודית היא מחלקה נפרדת המיודעת לקשישים סיעודיים אשר אין באפשרותם לתפקד באופן עצמאי והם זקוקים לסיוע מלא בתפקוד היומיומי. במחלקה הסיעודית צוות רב מקצועי והשגחה רפואית 24 שעות ביממה. המחלקה הסיעודית קיימת ברבים מבתי הדיור המוגן והיא מפוקחת על ידי משרד הבריאות המעניק רישיון למחלקה.

מחלקת תשושי נפש
תשושי נפש הם קשישים אשר סובלים מבעיות קוגניטיביות כגון אלצהיימר, דמנציה, הפרעות התנהגות, קושי בשיקול דעת וכדומה. לתשושי נפש ישנה מחלקה מיוחדת הממוקמת בבתי החולים או בצמוד למוסדות דיור מוגן פרטיים, שם מקבלים הקשישים סיוע סיעודי מלא, תוך השגחה צמודה ושירותים סוציאליים ונפשיים כגון ריפוי בעיסוק, חוגים, פיזיותרפיה, עבודות יד, טיפול בחיות מחמד ועוד.

משכנתא הפוכה
משכנתא הפוכה היא הלוואה שמקבלים מבוגרים הזקוקים למקורות מימון נוספים. על מנת לקבל משכנתא הפוכה, על המתעניין להיות מעל גיל 60, ועליו להחזיק בדירת מגורים ששווייה עומד על 550,000 ₪. במסגרת המשכנתא ההפוכה, מקבלים הלוואה בסכום של 20-40% מערך הדירה. ההלוואה ניתנת כסכום חד פעמי או כסכום חודשי. החזרת ההלוואה נעשית רק כאשר האדם עוזב את הדירה, . על מנת להחזיר את ההלוואה, אם אין ברשות הלווה מקורות מימון אחרים, עליו (או על בני משפחתו) למכור את הדירה ולהחזיר את שווי הלוואת המשכנתא ההפוכה.