חלק הכירו כשהיו בני למעלה מ-80, אחרים נמצאים ביחד כבר למעלה מ-60 שנה , אל תתנו לדעות הקדומות להטעות אותכם- האהבה בגיל השלישי סוערת, יצרית ופורחת מתמיד. בדקנו עם כמה מדיירי "בית בלב" איך שומרים על הרומנטיקה
ואיך מתחילים קשר חדש בגיל כל כך מתקדם.

"מבן הזוג הראשון התגרשתי, מבן הזוג השני התאלמנתי", מספרת טובה ניר בת ה־ 75.
בטח חלקכם חושבים עכשיו: "נו, היא כבר מבוגרת, את שאר חייה היא כבר תעביר לבד"—וכאן בדיוק אתם טועים.
כי כידוע — אין גיל לאהבה." לגיל 65 הגעתי עם תחושה שאני עדיין צעירה ושיש לי עוד הרבה שנים טובות לפני, והמשכתי לחפש בן זוג לחיים.
נרשמתי לאתר ההכרויות באינטרנט והתחלתי להיפגש עם גברים לדייטים. זה לא היה פשוט, היו לא מעט אכזבות, אבל לא התייאשתי. ידעתי שהאהבה נמצאת מעבר לפינה וששום דבר לא יעצור אותי. ידעתי שבסוף היא תגיע גם אליי".והיא אכן הגיעה בדמות אילן רון. האביר על הסוס הלבן של טובה עשה את כל הדרך מהצפון לתל־אביב כדי להיפגש איתה, והקליק היה כבר מהרגע הראשון.
"בהתחלה ניהלנו קשר בשלט רחוק",היא נזכרת. "אילן עבד בטכניון, אז היה ברור שאני אצטרך לעשות את הוויתור ולעבור לצפון.
אבל זה היה ויתור שנעשה באהבה, ולכן זה לא מפריע ומאז אנחנו חיים יחד, מאושרים, בבית אילדן בקריית מוצקין".

קצת אהבה
שימו לרגע בצד את תחושת הבטן וההגיון הבריא— גם המחקרים כבר קובעים שמי שנמצא בזוגיות פשוט חי טוב יותר.
הוא מאושר יותר, אופטימי יותר,יש לו ראייה לטווח רחוק ובעיקר מישהו לרוץ איתו את מסלול החיים להיות איתו בעליות, לעזור לו במורדות ולהנות מכל רגע בדרך.
יש מי שטועה לחשוב שהעולם שייך לצעירים — זה פשוט לא נכון.
העולם שייך לכולנו, ואפשר להנות ממנו בכל גיל ובכל רגע.
גם לבני הגיל השלישי יש חיי אהבה ולפעמים היא סוערת ויצרית בהרבה מזו של גיל ההתבגרות.
יש מי שמגיע לזוגיות ארוכה של עשרות שנים, יש מי שזו הזוגיות השנייה והשלישית שלו אחרי גירושים או אחרי שאיבד את בן או בת זוגו.
"כשאנחנו צעירים אנחנו רואים זוגיות באור מאד מסויים ואינטימי", מספרת יולי גת, מנכ"לית רשת בית בלב, “כשהיא מגיעה לגיל השלישי, הזוגיות לובשת פנים אחרות.
היא מיוחדת יותר, כוללת הרבה יותר חברות ושיתוף אחד של השני. לכן הרבה פעמים היא הרבה יותר מיוחדת”.

על איזו אהבה אנחנו מדברים?
"באהבה חדשה הזוגיות בגילאים האלה מגיעה הרבה פעמים כדי לתקן את העבר או להנות מהסיטואציה החדשה שנוצרה, ולפתח אותה למקומות שלא מיצינו בזוגיות הראשונה. כשמדובר בזוגיות ותיקה, אז הרבה רואים את זה כמו ‘עברנו את פרעה ונעבור גם גם את זה’ — הם עשו כל כך הרבה דברים ביחד, ועכשיו הגיע הזמן להנות מהחיים”.

ומה הילדים שלהם חושבים על זה?
“הרבה פעמים אנחנו רואים את הקושי של הילדים לקבל את הזוגיות החדשה של האמא או האבא, אפילו והילדים עצמם כבר בני 40 או 50 קשה להם לקבל ופתאום נכנס להם הורה חדש לחיים, אבל ברגע שהם עוברים את המחסום של אסוציאציה האינטימית הם מגלים שההורה מאד מאושר מהביחד ומהחברות החדשה שנוצרה". האמיצים ניגשים לאתר ההיכרויות ומחפשים את אהבת חייהם, ממש כמו הצעירים אחרים מכירים את בני הזוג שלהם בבית הדיור המוגן שלהם. ולפעמים גם מתחתנים בו, ויש מי שיוצא להופעות ואירועים חברתיים ושם מוצא את האהבה.
לפעמים זה קורה מתוך כמיהה אמיתית לחצי שני, לפעמים דוקא בגלל הפחד להיות לבד ברגעי משבר אבל מה זה חשוב? קצת אהבה לא תזיק לכולנו.

ידידות שהתפתחה
אורי שלמי וכרמל אליאב גרים ב״בית בלב" בשכונת רחביה שבירושלים. הם הכירו בבית הלוחם, בחרו להתחתן ב"בית בלב" לפני קצת יותר משנה ומאז שום דבר לא מפריד ביניהם
"הכרנו כבר שנים לפני כן, אבל החברות התחילה רק אחרי שבת הזוג של אורי הלכה לעולמה", מספרת כרמל. "בית הלוחם היה כמו הבית השני שלנו, והסתובבנו שם הרבה הכרנו פיתחנו ידידות אפלטונית והיא התהדקה עם השנים עד שהפכה גם לרומנטית. משם הדרך לקשר זוגי ולמעבר למגורים משותפים כבר היה קצר".

וגם החתונה.
"נכון, התחתנו חודש אחרי שעברנו לגור יחד בדירה משותפת בדי המוגן "בית בלב" ברחביה. כשהיינו כבר בני שמונים פלוס. למה לחכות?" זוג נוסף שהכיר בגיל מאוחר הם יוכי בן משה ובני בר מור – יוכי מתגוררת ב"בית בלב" תל אביב כבר ארבע שנים וחצי, ונפרדה מבעלה רגע לפני שהגיעה לבית. "מה זה חשוב למה? זה מאחורינו כבר", היא אומרת בחיוך . בני התאלמן לפני 17 שנה וניהל מאז מספר מערכות יחסים,שהאחרונה בהן הסתיימה לפני כשנה וחצי.
"הקליק הראשון בינינו נוצר בצילומי הקטלוג של הבית; מספרת יוכי. "ביקשו מאיתנו להיות הדוגמנים והסכמנו. ושם גם הכרנו, התחלנו לדבר וגילינו שיש לנו הרבה במשותף.
לא פסלתי אף פעם על הסף שאמצא עוד אהבה, והנה זה קרה ואני מאד שמחה מזה.
אנחנו מרבים לטייל ביחד מבלים עם הכלב שלנו וצועדים. וחוץ מזה, גם אוהבים אחד את השני. זו גם משימה לא פשוטה".
מנגד ניתן למצוא את זלדה וחנוך כוכבי, שמתגוררים בבית אילדן, מרשת "בית בלב", ומוכיחים שיש זוגיות יציבה יותר מטפלון. הם יחד כבר 62 שנה.
״חגגנו את חתונת היהלום שלנו לפני שנתיים", אומרת זלדה.
אף פעם לא ידענו שזה יחזיק כל כך הרבה זמן, אבל בעצם למה לאי אנחנו עדיין מאושרים ביחד ולא חושבים לרגע להיפרד אם החזקנו יחד כל כך הרבה שנים. כנראה שזה באמת הקשר הנכון בשבילנו;

"בית בלב" רשת הדיור המוגן המובילה בישראל , מזמינה אותכם להתאהב..
תל אביב * רמת השרון* בית אילדן-קריית מוצקין *ירושלים* בקרוב- בפתח תקווה