ההחלטה לעבור לדיור מוגן היא אף פעם לא החלטה קלה, הן עבור בני ובנות הגיל השלישי והן עבור בני משפחתם.

טיפים לבחירת דיור מוגן / ורדה קצאור
ההחלטה לעבור לדיור מוגן היא אף פעם לא החלטה קלה, הן עבור בני ובנות הגיל השלישי והן עבור בני משפחתם. אולם, לעיתים קרובות הסביבה הביתית והמוכרת לא מתאימה עוד לצרכים החדשים של בני גיל הזהב, ואין בה די כדי להעניק להם את איכות החיים לה הם ראויים. לכן, במקרים אלו המעבר לדיור מוגן יכול להיות הפתרון האידיאלי שיאפשר להם ליהנות מכל מה שיש לחיים להציע בגיל השלישי ושיענה על כל צורכיהם.
אז כיצד בוחרים דיור מוגן? ישנם פרמטרים רבים למשוואה זו – קרבת הדיור המוגן לבני משפחה אחרים, טיב ואיכות השירותים שמציע כל דיור מוגן, סוג הפעילויות המתקיימות בדיור המוגן, העלות הכספית ועוד. את כל הפרמטרים הללו ניתן לחלק באופן גס לשלושה צרכים עיקריים שעל כל דיור מוגן לספק לדייריו:
ביטחון אישי
על הדיור המוגן לספק לדייריו סביבה מוגנת ובטוחה, בה יוכלו לשהות בחופשיות בכל שעות היממה וללא חשש. קשישים רבים לא זוכים לביטחון אישי בביתם הפרטי. הם חוששים להסתובב בחוץ עם רדת הערב, חוששים מכייסים, גנבים, פורצים וכדומה. לכן, כאשר בוחרים דיור מוגן חשוב לוודא שמדובר בדיור מוגן המספק שירותי שמירה ואבטחה 24 שעות ביממה ומאפשר לדייריו לנוע בחופשיות וללא כל חשש בין מתקניו השונים.
ביטחון רפואי
הבעיות הרפואיות והירידה בכושר הגופני וביכולות תפקודיות שונות הם חלק בלתי נפרד מגילאי הזקנה. קשישים רבים סובלים מבעיות רפואיות אשר דורשות ביקורים תכופים בקופת חולים, טיפולים רפואיים שגרתיים, נטילת תרופות רבות, סיוע בביצוע מטלות מסוימות ועוד. בסביבה הביתית שלהם לא תמיד הם יוכלו לקבל מענה הולם לכל צורכיהם הרפואיים. לא תמיד ישנם בני משפחה שיכולים לסייע ולא לכל אחד יש את האפשרות או היכולת הפיזית לדאוג לכל צרכיו הרפואיים בעצמו.
כל בחירה בדיור מוגן צריכה לקחת בחשבון את צרכיו הרפואיים של הקשיש. חשוב לוודא שבדיור המוגן יש נוכחות קבועה של צוות רפואי, הכולל רופא, אחיות וסניטרים. חשוב לברר האם הדיור המוגן מספק לדייריו את כלל התרופות והשירותים הרפואיים להם הוא זקוק. במידה ומדובר בקשיש סיעודי, חשוב לברר האם יש בדיור המוגן מחלקה סיעודית שתספק לו השגחה וטיפול במשך 24 שעות ביממה, ועוד.
ביטחון חברתי
למרבה הצער הבדידות היא מנת חלקם של קשישים רבים. כאשר הילדים כבר עזבו את הבית, בני המשפחה מתגוררים רחוק, בן או בת הזוג נפטרו ואין הרבה חברים, קשישים רבים נידונים לסגירות חברתית ולבדידות איומה. בדידות זו פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים, ולא אחת היא אף גורמת לחולי פיזי. לכן, חשוב לוודא שהדיור המוגן שאליו עובר הקשיש מציע פעילות חברתית המתאימה לטעמו ולצרכיו, אשר תוכל לספק לו את הביטחון החברתי המיוחל.
ישנם קשישים שעבורם די בחברה של אנשי שיח נוספים. אולם רצוי לבחור בדיור מוגן שמציע עוד מגוון פעילויות חברתיות: חוגי ספורט מותאמים לקשישים, חוגי אומנות ויצירה, שירה בציבור, מסיבות, חוגי קריאה ועוד. גם אם מדובר בפעילויות שבהם הם מעולם לא התנסו, אף פעם אי אפשר לפסול מראש היכרות עם תחומי עניין חדשים.
קשישים רבים מעוניינים גם להמשיך ולקיים אורח חיים דתי או מסורתי. עבורם חשוב לוודא שהדיור המוגן מציע ארוחות כשרות, שיש בו בית כנסת ושהוא מאפשר לקיים את מצוות החגים, כמו: עריכת סדר פסח וארוחות ראש השנה, הדלקת נרות חנוכה ועוד.
ברשת הדיור המוגן בית בלב תוכלו למצוא מענה לכל הצרכים הללו ולרבים נוספים. לבית בלב מרכזי דיור מוגן בפריסה ארצית, ובכל אחד מהם תוכלו לקבל את המענה הטוב ביותר לכל צורכיכם: ביטחון אישי, ביטחון רפואי וביטחון חברתי.

הכותבת הינה מנהלת השיווק של רשת הדיור המוגן בית בלב