צ'י קונג היא אומנות תנועה סינית קדומה המבוססת על תרגילים פסיכו פיזיים ועל מיומנות השליטה באנרגיה באמצעות סדרות של תרגילי נשימה, עמידה ותנועה

צ'י קונג היא אומנות תנועה סינית קדומה המבוססת על תרגילים פסיכו פיזיים ועל מיומנות השליטה באנרגיה באמצעות סדרות של תרגילי נשימה, עמידה ותנועה. בגיל מבוגר ניתן ללמוד לתרגל צ'י קונג ולשפר באופן גורף את איכות החיים והבריאות
הצ'י קונג הוא ענף שצבר פופולאריות רבה בשנים האחרונות בישראל. משמעות המילה צ'י היא אנרגית החיים הזורמת בגוף. משמעות המילה קונג היא מיומנות. צירוף המילים צ'י קונג משמעו תרגילי אנרגיה שמטרתם הזרמת אנרגיית החיים הפנימית של הגוף, איזונה והמרצתה. נשים וגברים בגילאי 20-90 מתחומי עיסוק שונים מוצאים שתרגול הצ'י קונג מסייע להם להשתחרר ממתחים להירגע לחזק את גופם ולמצוא את המיקוד שלהם.
צ'י קונג היא אומנות תנועה סינית קדומה המבוססת על תרגילים פסיכו פיזיים ועל מיומנות השליטה באנרגיה באמצעות סדרות של תרגילי נשימה, עמידה ותנועה. התרגילים מסייעים בהסדרת פעולת הגוף, המרצת זרימת האנרגיה בתוכו ותיעולה לחלקיו השונים.
מדריכי צ'י קונג טוענים שבגיל השלישי ניתן ללמוד לתרגל צ'י קונג ולשפר באופן גורף את איכות החיים והבריאות. לאחר שלומדים את הטכניקה ניתן לתרגל בכל מקום ובכל שעה. המתרגלים פשוט יוצאים אל הטבע או פותחים חלון בבית או במשרד, ותוך כדי התרגול מיד חשים רוגע וריכוז.
אנשים המתרגלים צ'י קונג מדווחים על שינויים מרחיקי לכת בגוף, לרבות הורדת לחץ דם ואספקה מוגברת של חמצן לרקמות, הגברת העירנות וצלילות המחשבה. תרגול קבוע של צ'י קונג משפר את יכולת התנועה ע"י חיזוק והגמשת השרירים, משפר את כושר הנשימה, שיווי המשקל והיציבה, מסייע לתהליכי עיכול, שינה, מאזן את ההרמוניה בין גוף לנפש ומביא לשלווה פנימית.
בכל שלב ובעיקר בגיל השלישי יש אפשרות לתרגל צ'י קונג טיפולי המטפל בבעיות הספציפיות של כל אדם. לכל מתרגל מורכבת סדרת תרגילי צ'י קונג (קטה) המותאמת לו אישית כדי לטפל בבעיה ממנה הוא סובל. הצ'י קונג הטיפולי מורכב מתנועה פיזית ומתנועה מדיטטיבית.
ניתן להתאים את תרגול הצ'י קונג הן למטופל והן לטבע הסובב אותו ועונות השנה המתחלפות. כל עונה מציעה סדרות תרגילים שונות המותאמות לאקלים. מדובר בתרגול קל ללמידה המתאים לגילאים שונים ולשלבים שונים בחיים. ניתן לבצע את הפעולות בשכיבה, בישיבה, בעמידה ובתנועה. ישנם מגווני תרגילים בצרופי צלילים ובמגע של עיסוי בנקודות אקופנקטורה.

הכותבת פנינה מתוק, מורה בכירה לצ'י קונג, בוגרת וינגייט המתרגלת מזה 18 שנה ומדריכה ברשת הדיור המוגן בית בלב